سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ / Tuesday 23rd July 2024

 

 

صورت مذاکرات شورای انقلاب
در مورد مراسم سالگرد درگذشت دکتر مصدق در احمدآباد
۱۴ اسفند سال ۵۷


این بحث به صورت مذاکرات شورای انقلاب در مورد مراسم سالگرد درگذشت دکتر مصدق در احمدآباد - ۱۴ اسفند سال ۵۷ می‌پردازد که نکته‌ها دربردارد و شایان بسی تأمل است. بعد از توضیحی در مورد شورای انقلاب و چند و چون آن، صحبت‌های رد و بدَل‌شده را قرائت می‌کنم. (ویدئو و فایل صوتی ضمیمه است). 
...
۲۲ دی ۱۳۵۷، چند روز پیش از آنکه پادشاه ایران محمدرضاشاه پهلوی، کشور را برای همیشه ترک کند، فرمان تأسیس شورای انقلاب از سوی آیت‌الله خمینی صادر شد. «به موجب حق شرعی و بر اساس رأی اعتماد اکثریت قاطع مردم ایران که نسبت به اینجانب ابراز شده‌است، در جهت تحقق اهداف اسلامی ملت، شورایی به نام شورای انقلاب اسلامی، مرکب از افراد باصلاحیت و مسلمان و متعهد و مورد وثوق، موقتاً تعیین شده و شروع به کار خواهند کرد… این شورا موظف به انجام امور معین و مشخصی شده‌است، از آن جمله مأموریت دارد تا شرایط تأسیس دولت انتقالی را مورد بررسی و مطالعه قرار داده و مقدمات اولیه آن را فراهم سازد.» (صحیفه نور، ج ۴، ص ۲۰۷)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
وعده معرفی شورای انقلاب
پیش از ورود آیت‌الله خمینی به ایران، وعده معرفی شورای انقلاب، به گوش می‌رسید اما به بهانه مسائل امنیتی و رقابت داخل روحانیون، عملی نشد. بنا بر گفته هاشمی رفسنجانی «آقای مطهری از آبان ۵۷ پیگیر تأسیس شورای انقلاب بود…»
از گفته رفسنجانی چنین برمی‌آید که مطهری، بهشتی، موسوی اردبیلی، محمد جواد باهنر و خود وی به عنوان هسته اول شورای انقلاب تعیین شده بودند. در همین رابطه از بهشتی نقل شده «با آقای مهدوی کنی نیز صحبت کردیم… بدین ترتیب هسته شورای انقلاب یک گروه شش نفره شدند…» (روزنامه اطلاعات، سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۵۹).
...
براساس روایت مهندس بازرگان، وی به همراه دکتر ابراهیم یزدی روز آخر مهر ۵۷ ضمن دیدار با آیت‌الله خمینی، لیستی، تهیه نموده و به ایشان می‌دهند.
«از علماء آقایان مطهری، سیدابوالفضل موسوی زنجانی، دکتر بهشتی، هاشمی رفسنجانی، مهدوی‌کنی، (آقایان طالقاتی و منتظری چون در زندان بودند و پیش‌بینی آزادیشان نمی‌شد اسامی آنها در لیست گذارده نشده بود). از مِلیّون، آقایان دکتر کریم سنجابی، دکتر کاظم سامی، مهندس مصطفی کتیرایی، و ناصر میناچی، از نهضتی‌ها آقایان دکتر یدالله سحابی، احمد صدر‌ حاج‌سید‌جوادی، دکتر یزدی و مهندس بازرگان. از بازار آقایان مصطفی عالی‌نسب و حاجی کاظم حاجی طرخانی. از افسران، سرتیپ علی‌اصغر مسعودی و سرتیپ ولی‌الله قرنی.»
در لیست مزبور نام سیدعلی خامنه‌ای نیست. اما به ادعای رفسنجانی، وی در اولین حلقه اعضا شورای انقلاب حضور داشته‌است.
...
از مهندس بازرگان نقل شده که «غیر از دکتر باهنر، هیچ‌کس خارج از آنچه در پاریس صورت داده شد، نبودند، آقایان مهندس عزت‌الله سحابی و دکتر عباس شیبانی هم در زمان مسافرت [ما] به پاریس، هنوز در زندان بودند و امیدی به آزادی ایشان نمی‌رفت…»
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ترکیب شورای انقلاب چند بار عوض می‌شود
اولین حلقه
 مطهری، بهشتی، باهنر، هاشمی رفسنجانی، موسوی اردبیلی و مهدوی کنی
دومین حلقه (پیش از ۲۲ بهمن ۵۷)
سید محمود طالقانی، سید علی خامنه‌ای، محمد رضا مهدوی کنی، احمد صدر‌ حاج‌سید‌جوادی، مهندس مهدی بازرگان، دکتر یدالله سحابی، مهندس مصطفی کتیرایی، سرلشکر ولی‌الله قرنی، سرتیب علی‌اصغر مسعودی.
بعد از انقلاب و تشکیل دولت موقت
مهدی بازرگان، یدالله سحابی، کتیرایی، ولی‌الله قرنی و احمد صدر‌ حاج‌سید‌جوادی به دولت و ارتش منتقل شدند و به جای آن‌ها، حسن حبیبی، عزت‌الله سحابی، عباس شیبانی، ابوالحسن بنی‌صدر و صادق قطب‌زاده انتخاب گردیدند و در مرحلهٔ بعد، میرحسین موسوی، احمد جلالی و حبیب‌الله پیمان انتخاب شدند و سرتیب علی اصغر مسعودی، به کار اجرایی رفت. در شورای انقلاب، نان و طبقات تهیدست جایی نداشتند و نه تنها از سازمان‌های مبارز دوران استبداد نماینده‌ای نبود، امثال دکتر شایگان و دکتر کریم سنجابی هم حضور نداشتند.
 
 
پانویس
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ مطبوعات کشور به رونمایی اسناد مذاکرات شورای انقلاب اشاره کردند و نوشتند این مجموعه تقریباً تنها سندهای باقی‌مانده از جلسات شورای انقلاب است. گفته می‌شود صورتجلسات شورای انقلاب به قلم دکتر عباس شیبانی که دبیری شورای انقلاب را برعهده داشت، تقریر گردید و نسخه اصلی و دست‌نویس صورت مذاکرات را هاشمی رفسنجانی نگهداری نمود تا به کتابخانه ملی تحویل داده شود و روزی دراختیار عموم قرار گیرد. اضافه کنم که پیش‌تر مجموعه‌ای با عنوان «صورت مذاکرات شورای انقلاب» منتشر شده بود، همچنین کتابی دو جلدی با نام مصوبات شورای انقلاب. گویا (به جز دکتر شیبانی) محمدجواد باهنر هم خلاصه‌ای از مذاکرات را نوشته‌اند که در دسترس نیست.
...
صورت‌ جلسه مداکرات را قرائت کرده‌ام و از ویدئو و فایل صوتی ضمیمه می‌توان شنید.
 
 

░▒▓ همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است: 
...
همنشین بهار 

 

 

 

 

 

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook