سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ / Tuesday 23rd July 2024

 

 

کلاه آبی‌ها Blue Berets
United Nations peacekeeping 

 
پس‌لرزه های جنگهای دیروز و امروز، هر روز و هر لحظه خودنمایی می‌کند. انسان، گرگ انسان است و انگار، سَقّ‌ش را با خودخواهی و ستیز برداشته‌اند. همه جا صحبت از صلح و آشتی است اما عملاً کشاکش و درگیری و «جنگ همه علیه همه» است که حرف اول را می‌زند.
جنگ همه علیه همه=بللوُم اُمنیوم کُنترا اُمنِس Bellum omnium contra omnes

کلاه آبی‌ها که متشکل از نیروهای نظامی (سربازان، افسران پلیس) و غیر نظامی (گروه ناظر =پرسنل کشوری و لشکری) ‌است، باید در یک امنیت نسبی باشند تا بتوانند به عنوان نیروی حایل نقش بازی کنند. در غیراینصورت کاری از پیش نمی‌برند و نمی‌توانند با روش‌های مسالمت‌آمیز به خشونت‌ها و درگیری‌های ایجاد شده (در داخل یک کشور و یا میان دو کشور درگیر) خاتمه دهند.
یکی از اهداف کلاه آبی‌ها کاهش تنش در منطقه مخاصمه‌است تا مسائل اصلی که باعث جنگ و جدال شدند. در جای دیگر، از طریق دیپلماسی قابل حل شوند.
...
نخستین هیئت‌های نظارت سازمان ملل متحد جهت عملیات حفظ صلح، سال ۱۹۴۸ به خاورمیانه رفتند، و یکسال بعد (سال ۱۹۴۹) راهی هند و پاکستان شدند. نخستین حضور نیروهای پاسدار صلح نیز، به عملیات نیروی فوری سازمان ملل (UNEF) در بحران کانال سوئز ۱۹۵۶ مربوط می‌شود. در حال حاضر ۱۶ عملیات حفظ صلح در ۴ قارهٔ جهان در حال انجام است.
توجه داشته باشیم که سازمان ملل متحد، خودش نیرو و ارتش نظامی مخصوص ندارد و اجرای عملیات حفظ صلح تحت پرچم این سازمان، به مشارکت داوطلبانهٔ کشورهای عضو سازمان ملل وابسته‌است.
...
مهم‌ترین وظایف و مأموریت‌ سنتی که کلاه آبی‌ها در عملیات حفظ صلح بر عهده داشتند نظارت بر آتش‌بس، ترک مخاصمه و عدم تعرض به مرزها، جداسازی نیروهای نظامی و حایل شدن میان طرف‌های درگیر... و از این قبیل بود اما با تغییر در ماهیت جنگ‌ها، در وظایف نیروهای حافظ صلح تغییرات اساسی به وجود آمده است. امروره کلاه آبی‌ها ماموریتهای دیگری هم دارند.
تسهیل‌سازی رویه‌های سیاسی، محافظت از مردم غیر نظامی، حمایت از آزادی انتخاب، برگزاری انتخابات سازمانی و آزاد در یک کشور، کمک به استقرار یا تحول مجدد یک دولت (از منظر اقتصادی) و هم‌چنین حمایت و ارتقا موازین حقوق بشر و حقوق بشردوستانه...
...
... 
سایت همنشین بهار

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook