سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ / Tuesday 23rd July 2024

 

 

هانری الگ Henri Alleg و خاطراتش

 
هانری الگ Henri Alleg خبرنگار و مدیر روزنامه الجزیره جمهوریخواه Alger républicain و عضو حزب کمونیست فرانسه سال ۱۹۲۱ در لندن به دنیا آمد.
او در جریان جنگ الجزایر (۱۹۵۴- ۱۹۶۲)، به دلیل همراهی با مقاومت مردم علیه تسلط فرانسه، دستگیر و شکنجه شد.
هانری الگ در کتاب خاطرات خودش (بازجویی=استنطاق) La Question که سال ۱۹۵۸ انتشار داد، شکنجه های هولناکی را که فرانسویان در زندان اعمال می‌کردند، تشریح نموده است.
کتاب وی با استقبال زیادی مواجه گشت و در شمار آثار ممنوعه قرار گرفت.
آندره مالرو André Malraux، روژه مارتن دو گار Roger Martin du Gard، فرانسوا موریاک François Mauriac و ژان پل سارتر نامه ای رسمی خطاب به رئیس جمهور فرانسه نوشتند و به سانسور کتاب هانری الگ و نقض حقوق بشر در الجزایر اعتراض کردند.
هانری الگ در کتاب خاطراتش (بازجویی) شرح می‌دهد که چگونه با شوک الکتریکی شکنجه شد. پوست او را سوزاندند و شکنجه با آب (خفگی مصنوعی) را در مورد وی بارها و بارها آزمایش کردند و همچنین از دستگاه های مختلف آویزانش کردند.
وی از محلولی با عنوان «سرم حقیقت» یاد می‌کند که بازجویان با تزریق به وی مدعی می‌شدند اگر اعتراف نکند با تزریق مداوم آن محلول شیمیایی او را خواهند کشت...
کتاب مزبور به سرعت تبدیل به اثری کلاسیک شد و شدیدترین ضربه را به اعتبار ارتش فرانسه که به شکنجه متوسل شده بود و انکار می‌کرد، وارد نمود.
از جمله آثار هانری الگ یکی دو کتاب در مورد انقلاب الجزایر Mémoire algérienne: souvenirs de luttes et d'espérances (2005)
 و نیز کوبا Victorieuse Cuba : de la guérilla au socialisme است. وی کتابی هم با عنوان «مرثیه ای برای عموسام» Requiem pour l'Oncle Sam (1991 دارد.
فرانتز فانون در کتاب «بررسی جامعه شناسانه یک انقلاب، سال پنجم انقلاب الجزایر» از هانری الگ و کتاب خاطراتش یاد کرده است.
...
سایت همنشین بهار  
مقالات دیگر 
خاطرات خانه زندگان

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook