چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ / Wednesday 24th July 2024

 

 

نبرد نرماندی، و «روز دی» D-Day

در گفتمان نظامی(بویژه بین نظامیان آمریکایی)، به روزی که قرار است یک عملیات بزرگ در جنگ آغاز شود، روز دی (D-Day) گفته می‌شود، اما «روز دی» بطور خاص، اشاره به یکی از روزهای مشخص در جنگ جهانی دوم در رابطه با نبرد نرماندی Invasion of Normandy است. در این نبرد که بزرگترین عملیات آبی خاکی تاریخ محسوب می‌شود، نیروهای متفقین در ۶ ژوئن ۱۹۴۴ در کرانه ساحل نرماندی پیاده شدند و به آزادسازی فرانسه اشغالی از نیروهای آلمان نازی پرداختند. در عملیات مزبور ارتش ۱۴ کشور جهان (آمریکا، بریتانیا، لهستان، کانادا، فرانسه، یونان و استرالیا...) درگیر بود. برنامه‌ریزی برای این عملیات علیه ارتش هیتلر که با رمز «اُورلُرد» Overlord آغاز شد و ۱۶۰ هزار سرباز در آن شرکت داشتند، از ماه‌ها قبل و به صورت مخفیانه انجام شده بود.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آلمان به سبب تجربه جنگ جهانی اول (که آمریکا در ۱۹۱۷ از طریق فرانسه در اروپا نیرو پیاده کرد)، برای جلوگیری از تکرار چنین اتفاقی، بعد از اشغال فرانسه تصمیم گرفت که دیواری بتونی در ساحل آن کشور ایجاد کند که به «دیوار آتلانتیک» معروف شد.
این خط دفاعی بتونی، دیواری بود به طول ۳۲۰ کیلومتر. به ارتفاع ۳ متر از روی زمین و مجهز به آشیانه‌های بتونی توپ و مسلسل. در طول این خط دژهای زیرزمینی وجود داشت که درون آن مهمات و غذا برای مدت سه ماه ذخیره شده بود. فاصله هر آشیانه توپ و مسلسل که مشرف به دریا جهت‌گیری شده بود، تقریباً صد متر بود. در جلوی آنها در نزدیکی ساحل شبکه سیم‌های خاردار حامل جریان برق، مین‌های ضدنفر و مین‌های مغناطیسی شناور در ساحل دریا، مانع مهمی برای دستیابی به آشیانه‌های بتونی بود. در پشت این خط در حدود سی لشکر زرهی و پیاده حضور فعال داشت.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
هدف متفقین پیاده شدن در ساحل نرماندی و تسلط بر خط دفاعی آتلانتیک بود، اما برای اغفال نیروهای آلمانی، آنان آگاهانه، مناطق دیگر را در تیررس خود قرار داده، وانمود کردند که در پی حمله به بندر «کاله» هستند. کشتی‌های جنگی در حالی که بالن‌های دفاع هوایی بالای سر آنها بود به سمت ساحل نرماندی حرکت کردند و سرانجام ۶ ژوئن ۱۹۴۴ تهاجم سراسری با نام رمز D-Day (روزِ دی) آغاز شد. هزاران هواپیما و تانک مواضع آلمان را به شدت زیر بمباران گرفتند تا انبوه سربازان و چتربازان بتوانند در این مناطق فرود آیند. چرچیل در خاطرات خود می‌نویسد ۱۶۰۰۰ فروند هواپیما و ۶۰۰۰ کشتی سربازبر و ۱۵۰۰ کشتی اژدرافکن و مین جمع کن در این هجوم شرکت داشتند. در مرحله اول این عملیات ۵۲۰۰ تن مواد منفجره روی آشیانه‌های بتونی ریخته شد و به موازات آن ۱۴۹۰۰ بار پرواز بمب‌افکن‌های سنگین بر فراز دیوار و پشت خطوط تدارکاتی موجود انجام گردید.
با غافلگیری طرف مقابل، هواپیماها در دسته‌های یکصد فروندی، خطوط دفاعی و تدارکاتی آلمان را در فرانسه و خاک اصلی آلمان به صورت مداوم بمباران کردند به نحوی که خط دفاعی آتلانتیک در چند نقطه دچار شکاف شد و نیروهای متفقین به پشت دیوار بتونی رخنه کردند. در پیامد این حملات، دیوار آتلانتیک به دست متفقین افتاد. در تاریخ جنگ دوم جهانی نبرد نرماندی، بسیار سرنوشت‌ساز بود.


همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است: 
...
همنشین بهار 

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook