چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ / Wednesday 24th July 2024

 

 

اوسا عَلَم این چه رنگ بود توک عَلَم ؟
سیدعلی خامنه‌ای در دانشگاه پاتریس لومومبا ! 

 
خاقانی آن کسان که طریق تو می‌روند
زاغند و زاغ را روشِ کبک آرزوست
بس طفل کآرزوی ترازویِ زَر کند
نارنج از آن خَرَد که ترازو کند ز پوست
گیرم که مارچوبه کند تن به شکلِ مار
کو زهر بَهرِ دشمن و کو مُهره بَهرِ دوست 
هنوز عَرَق آن یکی «مورخ تاریخ معاصر» که با «پرویز ثابتی» و «احمد فراستی»؛ ری و روم و بغداد را بهم می‌بافت تا جنایات ساواک را توجیه کند، خشک نشده بود که سر و کله یکی دیگر از مورخین تاریخ معاصر پیدا شد که با «حجب و حیا»ی بسیار و با «دلیل و برهان» ثابت می‌کند  ۱۸ تیر ۱۳۴۳ سید علی خامنه‌ای (با همکاری حزب توده و چریکهای فدایی) از طریق تالاب انزلی رهسپار مسکو شده‌است تا به مدت چهار سال (از ۴۳ تا ۴۷) در دانشگاه پاتریس لومومبا تعلیم ببیند و سپس با هدایت کاگ‌ب KGB برای نفوذ در شبکه‌های مذهبی به ایران برگردد!
توجه کنیم با همکاری چریکهای فدایی که آنزمان (سال ۴۳) اصلاً وجود خارجی نداشتند و بعدها هم اصلی‌ترین انتقاداتشان به حزب توده، نوع تنظیم رابطه‌ با شوروی بود؛ آنان (چریکهای فدائی) به زعم تازه‌ترین «مورخ تاریخ معاصر»؛ از جمله رابطین کاگ‌ب KGB و رهبر جمهوری اسلامی بودند تا ایشان تابستان سال ۴۳ از تالاب انزلی سوار بر قایق پارو بزنند و پارو بزنند و سر از مسکو درآورند!
نامبرده عکسی را هم از رهبر جمهوری اسلامی در قایق (لودکا) شاهد می‌‌آورَد که مثلاً از تالاب انزلی در حوالی گیلان با عبا و عمامه راهی شوروی سابق است! 
...
متاسفم که وقت ما می‌بایست صرف پرداختن به این وارونه‌نمایی‌ها و آلودگی‌ها شود اما چه باید کرد. به قول نیمایوشیج
چهره سازان این سرای درشت                         رنگدان‌ها گرفته‌اند به کف
...
ابتدا روشن کنم که عکس خامنه‌ای در قایق (در تالاب انزلی در جنوب غربی سواحل دریای خزر واقع در استان گیلان) مربوط به زمانی است که سیدمحمد جواد فضل‌الله (برادر سیدمحمد حسین فضل‌الله از علمای لبنان) به ایران آمده بود. نامبرده نویسنده کتاب «الامام الرضا تاریخ و دراسة»؛ همچنین صلح الامام الحسن، الامام الصادق و حجر بن عدی الکندی است.
...
زاویه و فاصله امثال من با حکومت‌های جبّار (پیش و بعد از انقلاب) روشن است اما این دلیل نمی‌شود که بر دغل و دروغ و بازی با تاریخ ایران صحه بگذاریم.
با شناخت اندکی که از آیت‌الله خامنه‌ای دارم می‌کوشم از سال ۱۳۴۳ تا ۴۷ به زندگی وی اشاراتی داشته باشم. این زمانی است که «مورخ» با «شرم و حیا»ی ما، با هنرپیشگی تمام وی را به مسکو و دانشگاه پاتریس لومومبا برده‌است.
...
اوایل پاییز سال ۴۳ که گویا رفیق آیت‌الله (سید علی خامنه‌ای) در دانشگاه پاتریس لومومبا با هدایت کاگ‌ب تعلیم می‌‌بیند، وی در مشهد است و با منصوره دختر حاج محمد اسماعیل خجسته باقرزاده ازدواج می‌کند و آیت‌الله میلانی در خانه پدر عروس در پایین خیابان خطبه عقدشان را می‌خوانَد و شاعران ارجمندی مثل غلامرضا قدسی و نعمت میرزاده (میم. آزرم) و...در روز عروسی ایشان دم در با وی (خامنه‌ای) روبوسی می‌کنند. کمی بعد عروس و داماد در منزل شیخ علی تهرانی کرایه نشین می‌شوند.
...
فردای روز تبعید آیت‌الله خمینی، خامنه‌ای در جلسه اعتراضی که منزل آیت‌الله قمی در مشهد تشکیل شد سخنرانی نمود و پس از آن‌هم بارها با آیت‌الله میلانی و دیگران از جمله شاعران و اهل ادب، گعده (نشست) داشت.
۱۲ بهمن همان سال (۱۳۴۳) در قزل قلعه به مدت کوتاهی زندانی شد. بعدها هم (سال ۴۴) در تأسیس بنگاه انتشاراتی موسوم به سپیده مشارکت نمود و ترجمه کتاب «المستقبل لهذالدین» سید قطب را با عنوان «آینده در قلمرو اسلام» در دستور کار قرار داد.
فروردین ۴۵ با مادر زن و عیال و پسر خردسالش به قم و اصفهان و نهایتاً تهران رفت و برای در امان ماندن از بازداشت توسط ساواک که معلوم نبود چرا روی ترجمه کتب سید قطب و مواردی از این قبیل آنهمه حساسیت به‌خرج می‌داد، با هاشمی رفسنجانی در خیابان نایب السلطنه، کوچه رزاق نیا، نزدیک یک تعمیرگاه پژو هم‌خانه شد.
(جالب اینجاست که علی‌رغم حساسیت ساواک به آثار سید قطب، آیت‌الله خامنه‌ای در زندان هم زیر دید ماموران حکومتی، کتابی از وی - الاسلام و مشکلات الحضاره - را ترجمه کرد)
...
وی در همین ایام با سید محمد جواد فضل‌الله (که با وی در قایق عکس گرفته) مکاتبه داشت و در ماهای پایانی سال ۴۵ در تهران و کرج (ماه رمضان) منبر می‌رفت و برای جراجی چشم پدرش در تهران ماند و ۲۸ اسفند ۴۵ به مشهد بازگشت.
سوم فروردین سال ۴۶ خامنه‌ای و شماری از شاعران خراسانی از جمله دکتر اسماعیل خوئی منزل آقای میم آزرم بودند که خبر می‌رسد آقای رکنی دبیر شناخته شده فرهنگ از زندان ساواک آزاد شده‌است. همه با هم به دیدار وی می‌روند و از جمله وقتی خامنه‌ای، ده یازده روز بعد ( ۱۳ یا ۱۴ فروردین ۴۶) بازداشت می‌شود در همین خصوص در ساواک مشهد مورد سئوال قرار می‌گیرد.
آیت‌الله خامنه‌ای تا ۲۶ تیر همان سال (حدود سه ماه) در مشهد زندانی بود. بعداً هم به‌دلیل اعتراض به حکم زندان، در دادگاه تجدید نظر شرکت کرد. (مهر ۱۳۴۶)
با وجود اینکه سابقه زندان داشت، در نیمه دوم سال ۴۶ موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی نگارش متنی در مورد حوزه علمیه مشهد را به‌وی پیشنهاد کرد.
...
نیمه دوم فروردین ۴۷ برای رفتن به عراق برای خود و خانواده‌اش تقاضای گذرنامه کرد که ساواک اجازه نداد.
نهم شهریور ۴۷ که زلزله؛ کاخک و گناباد را در استان خراسان لرزاند، وی با خیلی‌های دیگر راهی منطقه زلزله زده شد و چندین بار در شهر فردوس منبر رفت. در زلزله بعدی که حوالی سبزوار و اسفراین روی داد در آن منطقه حضور داشت...
پس از آن هم که به مشهد بازگشت در مسجد صدیقی‌ها در بازار سرشور، همچنین در کتابخانه مدرسه میرزا جعفر تفسیر قران می‌گفت. ماه رمضان آن سال هم در تهران مجلس وعظ داشت. 
...
حالا «مورخ تاریخ معاصر» با ادا و با اطوار ادّعا می‌کند وی از سال ۴۳ تا ۴۷ در مسکو و در دانشگاه پاتریس لومومبا با هدایت کاگ‌ب KGB تعلیم می‌دیده...!
...
این غلط اضافی را خیلی پیشتر اسمیت همپستون Smith Hempstone که از سال ۱۹۸۹ تا ۹۳ سفیر ایالات متحده در کنیا بود مرتکب گشت و ۱۱ ژوئن ۱۹۸۹ با نوشتن مقاله‌ای در روزنامه آبزرور ریپورتر (چاپ واشنگتن، آمریکا)، اسباب خنده شد. وی اگرچه پیش‌تر؛ به‌درستی بر این نکته انگشت می‌گذاشت که «قتل سیاسی و شکنجه غیر قابل قبول است و نباید مانند ابزار در خط مشی سیاسی آمریکا مورد استفاده قرار گیرد» اما اطلاعات نادرست را هم دامن می‌زد. 
امثال وی، همچنین مبلغین کتبی چون «تروریسم از دیدگاه آمریکا» Terrorism: U.S. perspectives و «آماده شدن برای ایران مجهز به بمب هسته‌ای» Getting Ready for Nuclear-Ready Iran ابایی نداشتند یاسر عرفات را هم مامور کاگ‌ب معرفی کنند.
حالا هم کسانی در نشریات و شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان دولت روسیه برای بازارگرمی این یاوه‌ها را بازپخش می‌کنند.
اشاره به تحصیل خامنه‌ای http://kommersant.ru/doc/430705
Выпускниками РУДН являются более 30 тыс. человек, работающих в 160 странах мира. В их числе , духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи,... 
...
اگرچه در «دانشگاه دوستی ملل روسیه» (پاتریس لومومبای سابق)
Российский университет дружбы народов им. Патриса Лумумбы 
افراد شاخصی حضور داشته‌اند اما این دروغ که امثال محسنی اژه‌ای، محمدی ری‌شهری و سیدعلی خامنه‌ای در آنجا تعلیم دیده‌اند بازی با تاریخ کشور ما و توهین به شعور مردم ستمدیده‌ای است که با آنان و با پامنبری های رنگ و وارنگ‌شان چه در تهران باشند چه در واشنگتن، چه سفیر آمریکا در کنیا باشند چه پادوی طالبان نفت و دلار، زاویه و فاصله داشته و دارند. 
متاسفم که استبداد زیر پرده دین و پادوهای رنگ و وارنگ‌ مرتجعین همه چیز را به‌بازی گرفته‌اند و وقت هر کدام ما می‌بایست صرف پرداختن به مخالف‌خوانی‌ها و وارونه‌نمایی‌هایی شود که جز misinformation (اطلاعات گمراه کننده و غلط ) و Disinformation (تکنیک هایی که با استفاده از آن تصویری اشتباه از واقعیت داده می‌شود) نیست. 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 ... 
سایت همنشین بهار 

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook