سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ / Tuesday 23rd July 2024

 

 

مارتین قدیس و کودکان فانوس به دست
St. Martin's Day 

۱۱ نوامبر هر سال؛ در بسیاری از کشورهای مسیحی‌نشین، کودکان با فانوس‌ در کوچه پس کوچه‌ها راه می‌افتند، به در خانه‌ها می‌روند و با اشاره به سنت مارتین Saint Martin(مارتین قدیس=فون تورس مارتین)، آواز می‌خوانند.
فانوس، فانوس
خورشید و ماه و ستاره
می‌تابند بر فراز فانوس من
من با فانوسم می‌روم
آن بالا ستاره‌ها می‌تابند و این جا ما می‌درخشیم
سنت مارتین نجات می‌بخشد از باد و بوران
شنلش خوب و گرم می‌پوشاندش ...

در گذشته یک سوارکار با اسبی سفید کودکان را همراهی می‌کرد و در پایان به یاد سنت مارتین - سمبل یاری رسانی و بخشندگی - آتش برافروخته می‌شد. در دوران‌های گذشته نیز نور و گرما برای کشاورزان اهمیت زیادی داشت، بویژه در ماه نوامبر که برداشت محصول به سرانجام می‌رسید و فصل سرما خود را نشان می‌داد و درواقع پایان سال کاری کشاورزان بود.
...
در قصه‌ها آمده‌ در یک شب سرد زمستانی، سنت مارتین، شنل بر دوش و سوار بر اسب، از راهی می‌گذشت که چشمش به فقیری درمانده و سرمازده افتاد. از اسب پایین آمد، شنل خود را با شمشیر به دو نیمه کرد و نیمی از آن را به آن فقیر داد...(...)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پانویس
یکی از کوچکترین جزیره‌های موجود در جهان که بین دو کشور هلند و فرانسه تقسیم شده و در شمال‌شرقی دریای کارائیب در شرق پورتوریکو واقع شده‌، هم، سنت مارتن Sint Maarten نام دارد.
...
مارتین لوتر، از پیشوایان نهضت اصلاحات پروتستانی در تاریخ ۱۰ نوامبر به دنیا آمده و برخی مراسم روز سنت مارتین را گرامیداشت مارتین لوتر نیز می‌دانند و کاغذهای رنگی به کار رفته در محفظه کاغذی بعضی فانوس‌ها در این مراسم را نماد اصلاحات.
...
سایت همنشین بهار
 

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook