سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ / Tuesday 23rd July 2024

 

 

تاجگذاری «شاهنشاهِ اسلام‌پناه»

  

در چهل و هشتمین سال زادروز محمدرضا شاه پهلوی، مراسم تاجگذاری در تالار کاخ گلستان برگزار شد. تشریفات مزبور می‌بایست خیلی جلوتر، پس از اینکه ایشان بعنوان ولیعهد در مجلس شورای ملی سوگند پادشاهی خورد، برگزار شود، ولی در پیامد هجوم متفقین به ایران، اشغال کشور و شرایط سیاسی آن ایام، جشن تاجگذاری به زمانی مناسب موکول گشت.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مراسم تاجگذاری با اذان مؤذن‌زاده اردبیلی آغاز شد
چهارم آبان ۱۳۴۶ محمدرضا پهلوی تاج بر سر خود و شهبانو فرح گذاشت و ایشان را به عنوان نیابت سلطنت منصوب کرد. تاجگذاری هنگامی بود که از مرگ دکتر مصدق زمان زیادی نمی‌گذشت و کودتای سال ۳۲ و آن مردادِ گران از خاطره‌ها نرفته بود. همان ایام بهرام بیضایی در دو نمایش «میراث»، و «ضیافت»، اوضاع ایران را در چهره‌هایی تمثیلی مانند «شبان» و «دهباشی» تصویر کرد و شفیعی کدکنی «مرثیه درخت» را برای مرگ مصدق سرود.
من می‌شنیدم از لب برگ
- این زبان سبز - 
در خواب نیم شب که سرودش را
در آب جویبار،  بدین گونه شسته بود:
- در سوگت ای درخت تناور!
ای آیت خجسته‌ی در خویش زیستن!
 
ما را
حتی امان گریه ندادند...
...
نمایشنامه «میراث»(بهرام بیضایی) روایتی از گفتگو و جدال سه برادر بر سر میراث خانه پدری بود و داستان در برخورد دیدگاه‌های متفاوت این سه برادر شکل می‌گرفت. برادر بزرگتر نمادی از سنت‌گرایی و نفی مدرنیته، برادر میانی نمادی از کاسبکاری و سوداگری، و برادر کوچکتر نمادی از اندیشه‌های نو و آرمانخواهانه. در میان دعوای این سه برادر بیگانگانی نفوذ می‌کنند که به مرور تمام داشته‌های این خانه گرانقدر را به یغما می‌برند. 
«ضیافت» هم، به داستان یک شبان(چوپان) اشاره داشت که گله‌اش را راهنمایی می‌کند اما در این مسیر با پیچ و خم‌های زیادی روبرو می‌شود. شبان برای عبور از مشکلات راه‌حلی را برمی‌گزیند که نه‌تنها دشواری‌ها را از بین نبرده، بلکه پیچیده‌تر هم می‌کند.
برگردیم به تاجگذاری
...
مراسم تاجگذاری با پخش اذان مؤذن‌زاده اردبیلی آغاز شد. سپس امام جمعه وقت سید حسن امامی خطبه‌ای(به زبان عربی) قرائت کرد و یک قرآن به شاه داد. شاه بعد از بوسیدن قرآن آن را دوباره به وی برگرداند. (در پانویس متن آن خطبه را آورده‌ام)
...
شاه پیش از آغاز مراسم گذاردن تاج بر سر همسرشان گفت:
«از خداوند سپاسگزارم که به من فرصت داد تا جایی که در قدرت من بود به مملکت و ملتم خدمت کنم. ار خداوند می‌خواهم که قدرت ادامه آنچه را که تاکنون انجام داده‌ام به من اعطا فرماید. شرف و افتخار ملت و کشورم تنها هدف زندگی من است. من تنها یک امید دارم و آن حفظ استقلال، حاکمیت ایران و پیشرفت مردم ایران است و برای رسیدن یه این هدف آماده‌ام تا در صورت لزوم جان خود را فدا کنم. باشد که خداوند توانا به من فرصت دهد کشوری خوشبخت و جامعه‌ای آبادان به نسل‌های بعد تحویل دهم و پسرم، ولیعهد نیز در انجام رساندن این بار سنگین تحت توجهات باری تعالی موفق گردد.»
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مؤلف شش جلد کتاب «حقوق مدنی»
سید حسن امامی پس از فوت عمویش سید محمد امام‌زاده در سال ۱۳۲۴ منصب امامت جمعه تهران را بر عهده گرفت و تا انقلاب ۱۳۵۷ آن را در اختیار داشت. وی که تحصیلات دینی خود را در نجف و تحصیلات دانشگاهی خود را در سوئیس گذرانده بود، دو روز بعد از خروج شاه در دی ۱۳۵۷ ایران را به مقصد سوئیس ترک کرد و مرداد ماه سال ۱۳۵۸همانجا درگذشت.
نامبرده در سال ۱۳۳۱ در انتخابات مجلس هفدهم به عنوان مخالف دولت جبهه ملی، وارد مجلس شد و برای مدت کوتاهی به ریاست مجلس شورای ملی نیز رسید، ولی پس از حوادث ۳۰ تیر(۱۳۳۱) از ریاست کناره گرفته و در نشست‌های مجلس شرکت نمی‌کرد. پس از آن فعالیت خود را بیشتر در دانشگاه متمرکز نمود و یکی از مهمترین استادان حقوق ایران به شمار می‌رفت. ضمن اینکه به عضویت مجلس سنا هم درآمد. وقتی شاه از ایران رفت او برای انجام مراسم دعا در فرودگاه حاضر نشد.
...
سید حسن امامی مدتی به تدریس «تاریخ حقوق و حقوق اسلام» در مدرسه عالی حقوق و دانشکده معقول و منقول پرداخت. در سال ۱۳۱۷ به منصب قضاوت رسید و در سال ۱۳۲۳ رئیس کل دادگستری تهران گردید. وی مدت‌ها کرسی تدریس دروس «حقوق ثبت اسناد»، «اصول محاکمات حقوقی»، «حقوق مدنی» و «شرح قانون مدنی» در دانشگاه تهران را در دست داشت. نامبرده مؤلف شش جلد کتاب «حقوق مدنی» است که هنوز هم یکی از اصلی‌ترین منابع و مراجع تدریس، مطالعه و تحقیق در این زمینه به‌شمار می‌رود. نمی‌دانم چقدر دقیق است. گفته می‌شود وی پدر بزرگ یاسمن امینی(همسر رضا پهلوی) است.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
قلب خاندان جلیل سلطنت به مهر شاه خراسان روشن می‌باشد
نوروز سال ۵۶(؟)، سید حسن امامی در حضور شاه و دیگر خاندان سلطنت در حالیکه مقامات عالی رتبه کشوری و لشگری حضور داشتند سخنان زیر را ایراد نمود که فیلم آن موجود است. برای ثبت در تاریخ که اعلیحضرت چه نکاتی را دوست داشت در حضورش بیان شود، متن سخنان آن امام جمعه درباری را مکتوب کرده‌ام.

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله ذی‌الملک و الملکوت، الحمد‌لله ذالعزه والعظمة و القدره والکبریا والجبروت، و صلی‌الله علی محمد خاتم‌النبیین و علی ائمه المعصومین من‌الآن الی قیام یوم الدین.
...
شاهنشاها، علیاحضرتا، ملت مسلمان ایران هر نوروز را با نام خداوند آغاز می‌کند. سرزمین پاک ایران همیشه به نور خداپرستی روشن بوده‌است. این سرزمین به نور لایزال نبی اکرم و ائمه اطهار صلوات‌الله و سلامهم علیهم روشن است. هفت سین ایرانی و سفره نوروز ملت ایران همواره به قران کریم مُنوّر بوده و خواهد بود. نام رضا برای ملت ایران نامی‌‌ست مقدس که قلب هر ایرانی را روشن می‌کند. ایران سرزمین پاک رضوی و مشهد مقدس حضرت ثامن‌الائمه علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام است.
قلب شاهنشاه ایران، قلب خاندان جلیل سلطنت، با قلب ملت ایران همیشه و همه جا به مهر شاه خراسان روشن می‌باشد. شاهنشاهان بزرگ پهلوی نام رضا را دارند. رضا شاه کبیر، اعلیحضرت محمد رضا شاه پهلوی، والاحضرت رضا، ولیعهد جوانبخت ایران.
از خداوند بزرگ مسئلت دارد که این نام مقدس را در ایران پایدار و روشن بدارد. این نام مقدس بهترین فال نیک برای توفیق و بقای دودمان پهلوی در ظل توجه و تأئید خاص حضرت ثامن‌الائمه علیه‌السلام در راه خدمت به خلق است.
...
ایران در دوران شاهنشاهی پهلوی به درجه‌ای از توانایی و پیشرفت رسید که امروز یکی از تواناترین کشورهای اسلامی در سراسر جهان اسلام است. امروز کشورهای اسلامی به قدرت ایران امید بسته‌اند. شاهنشاه ایران دست یاری و مددکاری بسوی کشورهای اسلامی گشوده‌اند. کشورهای اسلامی در آسیا و آفریقا از کمک‌های بیدریغ ایران بهره‌مند شده و خواهند شد.
شاهنشاه اسلام‌پناه موجب شد که میلیون‌ها مسلمان در کشورهای اسلامی با تکیه بر کمک‌ مادی و ارشاد ایران برای بهبود زندگی خود کوشش و تلاش کنند، و این حکم قران مجید است که برادر مسلمان، به کمک برادر مسلمان بشتابد تا خداوند مسلمانان را یاری دهد. از خداوند بزرگ مسئلت دارم که وجود مبارک شاهنشاه را برای خدمت به اسلام پاپدار و در امان بدارد.
کمک به گروه‌های محروم جامعه و استقرار عدل و مبارزه با ستم و تبعیض از نخستین روز سلطنت، شعار شاهنشاه آریامهر بوده‌است. شاهنشاه آریامهر با انقلاب شاه و ملت که متکی بر تعالیم عالیه اسلامی می‌باشد آرزوی سردودمان پهلوی و آرزوی پهلوی دوم را تحقق بخشیده‌ ‌است. فرمان دانش رایگان و بهداشت رایگان، یعنی ترویج علم و ترویج سلامت و تندرستی امر صریح شارع مقدس اسلام است.
شارع مقدس اسلام همیشه مسلمانان را تندرست و دلهایشان را به نور علم روشن خواسته‌است. شاهنشاه آریامهر همواره ایمان عمیق و قلبی خود را به مقدسات مذهبی نشان داده‌اند و بطوریکه خود نوشته‌اند احساس رسالتی دارند که از جانب اولیای دین در راه خدمت به کشورشان و به عالم اسلام، به معظم‌له محول شده‌است.
در پناه قران مجید و در پناه توجه و تأئید حضرت خاتم‌النبیین محمد‌بن‌عبدالله صل‌الله علیه و آله و سلّم، (شاه و نظامیان با دست سلام نظامی می‌دهند و حاضرین با صدای بلند صلوات می‌فرستند) و در پناه ائمه اطهار علیهم السلام، برای اعلیحضرت همایون محمد رضا پهلوی شاهنشاه آریامهر(حضار کف می‌زنند) و علیاحضرت فرح پهلوی شهبانوی ایران(حضار کف می‌زنند) و والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران(حضار کف می‌زنند)، آرزوی دوام و بهترین نوروز و بهترین سال را دارم تا ملت مسلمان ایران همچنان در زیر پرچم شاهنشاهی ایران که تحت حمایت قران مجید و ولی عصر عجل‌الله تعالی فرجه، آسوده و مرفه و نیرومند زندگی کنند. (حضار کف می‌زنند)

پانویس 
خطبه‌ای که سید حسن امامی هنگام تاجگذاری قرائت کرد
بسم الله الرحمن الرحیم
تبارک الذی بیده الملک و هو علی کل شیء قدیر
نحمدک الهم علی سلطانک العظیم و نشکرک علی احسانک العمیم، و نصلی علی محمد المتجلی علی سریر السفاره العظمی و المتحلی بخاتم الرساله العلیاء، و علی خلیفته حامل لواء الولایه، صاحب تاج الوصایه، یعسوب الدین علی امیرالمومین و علی احد عشر من ولده هداه الخلق و ولاه الامر الائمه المعصومین سلام الله علیهم اجمعین.
ثم نسئلک یا من له مفاتیح غیب الجبروت و بیده ازمه الملک و الملکوت. ان تبارک علینا هذاالیوم الشریف و ان تفیض من برکاته الجمه علی شعبنا و علی جمیع الامه، و ان تحرس اللهم حامی حوزه الاسلام الجاهد فی الدعوه الی السلم العالمی العالم، ناشر المذهب الجعفری، باسط العدل اجتماعی، العاهل الباذل، جلاله الملک العادل محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر قارن الله سلطنه المزدهره بالدوله المهدویه المنتظره. اللهم یا ذالجلاله و العظمه و القدره اید ملیکنا لاعلاء کلمه الدین و انصرفی اصلاح شئون المسلمین، و اجعله حلیفا للفوز المبین. اللهم اکف المسلمین حد نوائب الزمان و کف عنهم السوء و العدوان و انشر برحمتک الواسعه علی کافه الملل رایه السلم و الامان و اجعل العدل الکامل قاضیا علی جمیع جوامع الامم و روح التعاطف و التوادد فاشیا بین ابناء البشر فی کل قطر و بلد برحمتک یا ذالرحمه و الکرم...
 

کمی به عقب برگردیم
همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است: 
...
همنشین بهار 

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook