ترامپ و مُجَوز استفاده از نیروی نظامی»
Authorization for Use of Military Force

 

https://www.youtube.com/watch?v=x0itxVkluMQ 

خدا را مُحتسب ما را به فریاد دَف و نی بخش
که ساز شرع از این افسانه بی‌قانون نخواهد شد

دوستان دانشور و فرهنگ ورز، خواهران و برادران عزیز، عامل اصلی تباهی در میهن ستمدیده ما، ارتجاع غالب است که بارها و بارها، مدعیان صاحب اختیاری جهان علی‌رغم های و هوی بسیار، با آنها زد و بند کرده، کنار آمده‌اند. خصم اول و آخر، استبداد زیر پرده دین است و لا غیر. اگر به امثال ترامپ اشاره می‌شود از قضا برای این است که عملاً نیروهای روستایی و کنار شهری و بخش بزرگی از طبقه متوسط را به سمت حکومت آخوندی هُل داده‌اند. کاش آنچه گفتم «شّر و وّر» بود. افسوس که نیست. البته شرط خارجی، به اعتبار مبنا وارد عمل می‌شود. اگر جان بولتون و تُرکی‌الفیصل به طمع افتاده‌اند و امثال تام کاتن و تد کروز بلبل‌زبانی می‌کنند، در درجه نخست به دلیل عملکرد فاسد و ظالمانه این رژیم ستمگر است که حرث و نسل مردم شریف ایران را تباه کرده‌ و زمینه‌چین این شرایط هولناک بوده‌است.
اکنون بپردازیم به موضوع بحث: ترامپ و «مجوز استفاده از نیروی نظامی» (AUMF)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 
AUMF «اِی یو ام اف» 
سه روز بعد از واقعه مهندسی‌شده و تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، کنگره ایالات متحده، به استفاده از نیروهای نظامی آمریکا، علیه مُسببّین حملات مزبور و هر «نیروی مرتبط» با آن رأی داد و جرج دابلیو بوش اجازه گرفت علیه کسانی که خودش تعیین کند حملات ۱۱ سپتامبر را طرح‌ریزی، مرتکب یا کمک رسانی کرده باشند، به اقدام نظامی دست بزند که اشغال افغانستان و عراق از نتایج عمده آن بود.
مجوز کنگره AUMF، بعدها توجیه‌گر حمله‌های پرشمار پهپادی شد که غیرنظامیان زیادی را نیز در یمن و افغانستان و پاکستان و برخی کشورهای آفریقایی به کام مرگ فرستادند.
...
۱۵ آوریل ۲۰۱۹، مایک پومپئو، پس از دیدار با شماری از ایرانی‌های مقیم دالاس گفت «پرزیدنت ترامپ در درون محدوده‌های اقتدار خودش، قانونی عمل خواهد کرد و قانون AUMF اختیارات وسیعی به او داده‌است». پمپئو، برای توجیه [توسل به] اِی یو ام اف گفت:
«ایران برای القاعده پناهگاه فراهم کرده‌است.»
چرا وی به این مطلب را پیش کشید؟ برای این بود که می‌دانست کنگره، مجوز اقدام نظامی علیه ایران را نمی‌دهد و با چسباندن طرف مقابل به القاعده، می‌توان به قانون AUMF استناد کرد؟ 
در حالیکه یک کمیته مجلس نمایندگان، اختیار ترامپ برای استفاده از نیروهای نظامی و دور زدن کنگره را زیر سؤال برده، دُوروبَری‌های جان بولتون و لیندسی گراهام، می‌گویند ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران، اجازه لازم از سوی کنگره، یعنی قانون AUMF را دارد و باید برای این امر، از تمام نیروهای لازم و مناسب، استفاده کند.
...
بعد از ادا و اطوارهای ترامپ و لگد زدن به توافقنامه بین‌المللی برجام که که هیچگونه جایگزین قانونی و صلح‌آمیزی برای آن وجود ندارد، اینکه او، پمپئو و برایان هوک بارها مذاکره با طرف مقابل را پیش می‌کِشند، آیا نشانگر این هم هست که جنگ احتمالی می‌تواند در تقدیر باشد و توسل به AUMF، قانونی و ضروری است؟
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
قانون مجوز دفاع ملی (NDAA)
در پایان به لایحه اختیارات دفاع ملی (National Defense Authorization Act (NDAA که بنوعی به AUMF (مُجَوز استفاده از نیروی نظامی) مربوط است، اشاره می‌کنم. لایحه اختیارات دفاع ملی یک قانون فدرال ایالات متحده است که علاوه بر سایر مقررات، بودجه و هزینه‌های وزارت دفاع آن کشور را مشخص می‌کند. این قانون در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۱ به تصویب سنای ایالات متحده رسید و با امضای باراک اوباما به قانون تبدیل شد که انتفاد محافل حقوق بشری را در پی داشت. جنجالی‌ترین مقرراتی که زیر سؤال رفتند، در خصوص بازداشت افرادی بود که دولت (چه زمان اوباما و چه بعد از او) می‌توانست ادعا کند که بنوعی به تروریسم مربوطند، بدون اینکه دقیقاً ثابت شده باشد.
...
اگرچه کاخ سفید و حامیانش در سنا می‌گویند که «اِی یو ام اف» (مُجَوز استفاده از نیروی نظامی)، از قبل به اقتدار ریاست جمهوری اجازه بازداشت نامحدود را می‌دهد، لایحه مورد بحث NDAA (لایحه اختیارات دفاع ملی) اظهار می‌دارد که کنگره می‌بایست این اختیار را تأیید کند و مقررات مشخصی برای اعمال این اختیار ایجاد نماید. لایحه مزبور را ۲۷ ژوئن ۲۰۱۹، سنای آمریکا تصویب کرد و در عین حال، اصلاحیه‌ای را هم به رأی گذاشت که بر اساس آن دونالد ترامپ، از حمله نظامی به ایران بدون کسب مجوز از کنگره منع شود، اما این اصلاحیه رأی نیاورد و درواقع دست ترامپ در اقدام نظامی علیه ایران بدون مجوز کنگره بازگذاشته شد. بگذریم که ترامپ پیشتر گفته بود: اصلا لازم به دریافت تأییدی برای حمله نظامی نیست.

همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است: 
...
همنشین بهار 

 

 

 

 

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook