معامله قرن و بازتعریف معنای بحران
Deal of the Century 

 
قضیه فلسطین که در میانهٔ سدهٔ بیستم (۱۹۴۸) برجسته شد و با پس لرزه‌های دو جنگ جهانی و نبرد شش روزه اعراب و اسرائیل اوج گرفت همچنان، نقطه کانونی مشکلات خاورمیانه است. اینکه گفتم قضیه فلسطین، به‌خاطر این است که برخی مطبوعات غربی از آن با عنوان مسأله و مشکل فلسطین یاد می‌کنند که گویا عارضی است و در حد مشکل مرزی بین دو یا چند کشور، و نه یک موضوع جوهری که پای یک ملت و حق او در رفع ستم از خویش در میان است.
ــــــــــــــــــــــــــــ 
برای حل‌وفصل منازعه اسرائیل و فلسطین که از سالیان دور تا هم‌اکنون قربانی می‌گیرد، کم کار نشده ‌‌است. از سال ۱۹۹۳ که عرفات و رابین و کلینتون، پیمان اسلو را امضا کردند، تا دست‌دادن رهبران دو طرف در کمپ‌ دیوید، از «ابتکار صلح عربی» برای ارتباط عادی با اسرائیل، تا نقشه راه خاورمیانه، از کنفرانس آناپولیس که سال ۲۰۰۷ در مریلند با حضور رهبران مناطق خودگردان فلسطینی، و اسرائیل برگزار شد، تا تلاش‌های جان کری و دیگر مقامات آمریکا... هیچکدام به نتیجه‌ای که مدعیان صاحب اختیاری جهان می‌خواستند نرسید. یک دلیلش شاید، پشت‌گوش‌انداختن رنجی است که از سال پُرماجرای ۱۹۴۸ به این سو، بر فلسطینی‌ها تحمیل شده‌است. 
ــــــــــــــــــــــــــــ 
اکنون صحبت از معاملهٔ قرن Deal of the Century است. معاملهٔ قرن چیست؟ طرحی است که از سوی دولت ترامپ، برای حل موضوع یا بهتر بگویم برای دُورزدن قضیه فلسطین در دستور کار قرارگرفته‌است. اکنون که شاهدیم:
  • بر خلاف سال ۱۹۴۸ منازعه اعراب و اسرائیل، به فلسطین و اسرائیل، تبدیل شده‌است‌،
  • قدرت اسرائیل در یک دهه اخیر، در کنار عامل مهمی به نام ایران در منطقه، زمینه را برای نزدیکی این کشور با دشمنان قدیمی در دنیای اعراب فراهم کرده‌است.
  • آل سعود و دیگر شیوخ فاسد عرب هم، با امثال نتانیاهو راه آمده‌اند و تشکیل کشور فلسطین با مرزهای قبل از ۱۹۶۷، و بازگشت آوارگان را، رؤیاپردازی و امری محال جلوه می‌دهند،
رهنمود معامله قرن این است: سرمایه‌های سنگین آمریکا و اعراب، طرحی نو دراندازند و با تأسیس مجتمع‌های صنعتی و اقتصادی در مصر و اردن (مرز اردن و اسرائیل یک خیابان است)... و، با بکارگیری فلسطینی‌ها، زندگی مُرّفه‌ای برای آنان تدارک ببینند تا زیربنای اقتصادی و اجتماعی‌شان دگرگون شود. در اینصورت، شعارهایی چون «کشور اشغالگر» و از این حرف‌ها کمرنگ خواهد شد و با حل قضیه فلسطین، عملاً ایران هم، خلع شعار و مهار می‌شود. اما، از آنجا که محمود عباس با معامله قرن موافقت نمی‌کند باید این مشکل را به نحوی حل کرد!... شاید هم خودش مُرد. بهرحال باید فرد دیگری جای او را بگیرد تا با معامله قرن راه بیاید!
ــــــــــــــــــــــــــــ 
جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ که اخیراً در مخفی‌ترین و بحث‌انگیز‌ترین سازمان دنیا، گروه بیلدربرگ Bilderberg Group که اعضای آن از قدرتمندترین و با نفوذترین افراد در زمینه‌های سیاست، اقتصاد و رسانه هستند، شرکت نمود، همراه با دیوید فریدمن (سفیر آمریکا در اسرائیل) و جیسون گرین‌بلت (فرستاده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه)، پُشتِ معامله قرن هستند. آنان تصریح می‌کنند هیچ درخواستی که امنیت اسرائیل را به خطر بیاندازد در آن گنجانده نشده، نتانیاهو هم تأکید کرده حاضر نیست بپذیرد که شهرک‌های یهودی‌نشین در مناطق اشغال شده فلسطینی تخلیه شوند و همه آنها باید به خاک اسرائیل ضمیمه گردد! محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بسیاری از مقامات فلسطینی و کشورهای دیگر با این طرح به شدت مخالفت کرده‌اند. بگذریم که فلسطینی‌ها، بیش از یکسال و نیم است که از دولت ترامپ رویگردان شده‌اند و بعد از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، حاضر نیستند با آنها مذاکره کنند. 
ــــــــــــــــــــــــــــ 
بر اساس این طرح - معامله قرن 
(بنا بر آنچه تا این لحظه گفته می‌شود) 
  • اسرائیل، در ازای دریافت امتیازهایی فراتر از تعهدات قبلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و قطعنامه‌های شورای امنیت، تشکیل دولت مستقل فلسطینی را می‌‌پذیرد.
  • نیمی از کرانهٔ باختری و بخشی از بیت‌المقدس شرقی که از نظر جامعهٔ جهانی به دولت فلسطین تعلق دارد، به اسرائیل تعلق می‌گیرد،
  • فلسطینیان از حق بازگشت به سرزمین خود که در طبق قطعنامهٔ ۱۹۴ شورای امنیت به رسمیت شناخت شده، صرف‌نظر می‌کنند.
  • جای بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت فلسطین، شهر «ابودیس» در نظر گرفته می‌شود.
  • اسرائیل با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمهٔ دیگر کرانهٔ باختری و تمام نوار غزه و چندین محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت می‌کند.
  • برای فلسطین جدید، داشتن ارتش ممنوع خواهد بود. 
مضمون معامله قرن بازتعریف معنای بحران است تا مشکلات یک‌صد ساله در خاورمیانه، که مشخصا ناشی از پس لرزه‌های دو جنگ جهانی و جنگ شش روزه بوده‌است، به بحران ناشی از انقلاب ایران و پیامدهای آن گره بخورد. برای اینکه معامله قرن با گیر و پیچ کمتری روبرو شود، ترامپیان چاره‌ای جز زدوبند و کنارآمدن با آخوندها ندارند.
...
در همین رابطه:

همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است: 
...
همنشین بهار 

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook