چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ / Wednesday 24th July 2024

 

 

حکم ۳۹۸ صفحه‌ای دادگاه منطقه‌ای استکهلم
در مورد حمید نوری دادیار پیشین زندان گوهردشت

 
  


 

 
اگر همیشه سنّت‌ها و آداب، قوانین را به وجود آورده، این مرتبه در دادگاه استکهلم
این قانون است که سنن و آداب را به وجود خواهد آورد. 
سلام بر شما خانمها و آقایان محترم، دوستان عزیز و اهل تمیز. آنچه در ویدئوی ضمیمه، قرائت می‌کنم برگردان بخشی از حکم دادگاه منطقه‌ای استکهلم در مورد حمید نوری دادیار پیشین زندان گوهردشت است که به اسیرکُشیِ سال ۶۷، هم اشاره دارد.  متن کامل حکم در سایتِ خودم ثبت شده‌‌ است.  

در پرونده حمید نوری «توماس ساندر» Tomas Zander و «آنّا لی‌لی‌یِن باری دوله‌شه» [آنا لیلینبرگ گولسجو]
Anna Liljenberg Gullesjö به عنوان قاضی و چهار نفر نیز به عنوان هیأت منصفه، قضاوت را بر عهده داشتند. در پایان حکم دادگاه آمده هنگام تصمیم‌گیری چهار عضو هیأت منصفه شرکت داشتند و دادگاه به اتفاق آرا رای داده است. 
 
 
 
  
 
  
 
 
 
 
 
 
اهمیت دادگاه سوئد در قضیه حمید نوری
در سلسله مراتب منابع حقوق پس از قانون و عرف، سومین منبع، رویه قضائی judgmental procedure است. منظور از رویه قضائی در معنی مطلق مجموع آراء دادگاه‌ها و در معنی خاص روش یکسان دادگاه‌ها یا دسته‌ای از آنها در مورد مسئله حقوقی معین و تکرار آن به‌صورتی می‌باشد که بتوان گفت در صورت مواجه شدن با مورد مشابه همان روش اتخاذ خواهد می‌شود. «رویه قضایی» به عنوان یک منبع حقوق به مجموعه یی از آرای عالیترین هیئت قضایی در سطح ملی و داخلی، در شرایطی که مواد قانون برای اتخاذ تصمیم قضایی کافی نیستند اطلاق می‌شود. اهمیت دادگاه سوئد در قضیه حمید نوری از لحاظ ایجاد رویه قضایی قابل تامل است. دادگاه سوئد در قضیه جنایات اعتقادی در سطح جهانی درواقع ایجاد رویه قضایی کرده‌است که در موارد مشابه می‌تواند مورد استناد قرار بگیرد و افزون بر این، در انکشاف حقوق قضایی بین‌المللی تاثیر بگذارد. رویه قضایی الزام قانونی مبنای حکم مرجع قضایی و جزو منابع حقوق در اکثر نظام‌های حقوقی است، البته نقش آن در نظام حقوقی کامن‌لا Common law [حقوق مشترک] پررنگ‌تر است. کامن‌لا نوعی نظام حقوقی است که از سال ۱۰۶۶ میلادی به بعد توسط دادگاه‌های شاهی انگلستان ایجاد شد.
...
دوستان خردمند و دردمند، دادگاه حمید نوری، آغاز و پایان دادخواهی نیست. فرجام نهایی دادخواهی هم تنها محاکمه و مجازات نیست. تلاش برای تکرار نشدن این‌گونه فاجعه‌ها است. 
 

░▒▓ همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است: 
...
همنشین بهار 
 

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک، آیکون زیر را کلیک کنید:
facebook